Niepełnosprawni.pl

Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna dla osób z niepełnosprawnością? Zapytaliśmy WHO i producenta

Według rządowych prognoz, do końca pierwszego kwartału br. ze szczepień przeciwko COVID-19 skorzysta 2,9 mln osób. Do połowy stycznia potrwa szczepienie osób z Etapu 0, jednak na swoją kolej czekają już seniorzy, mieszkańcy domów pomocy społecznej i innych placówek. W tej grupie nie brakuje osób z niepełnosprawnością, które poszukują informacji o skuteczności i bezpieczeństwie szczepień. Pytania i wątpliwości trafiają także do naszej redakcji. Część z nich przekazaliśmy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i firmie Pzifer/BionTech, producentowi pierwszej, dostępnej w tej chwili w Polsce, szczepionki Comirnaty.

Pzifer/BionTech potwierdza, że skuteczność i bezpieczeństwo tego produktu były sprawdzane podczas 3-fazowych badań klinicznych. Wzięło w nich udział 44 tys. osób. Ponad 40 proc. uczestników trzeciej fazy stanowili seniorzy powyżej 60. roku życia. Z badania nie wykluczono osób z chorobami przewlekłymi. Dwie dawki preparatu przyjęli m.in. diabetycy, cierpiący na schorzenia nerek, chorzy z nadciśnieniem, osoby z niedowagą i nadwagą.

„Nie ma skuteczniejszego sposobu”

Uczestnicy badania na bieżąco zgłaszali wszystkie niepokojące obawy. Możliwe skutki uboczne oraz skuteczność preparatów będzie u nich obserwowana jeszcze przez dwa lata. Testy trwały ok. 10 miesięcy. Zaszczepieni zauważali u siebie jedynie: zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Zdarzały się dreszcze, rzadziej gorączka. W miejscu podania szczepionki pojawiały się ból i obrzęk. Co ciekawe, na objawy miejscowe częściej skarżyli się młodsi uczestnicy badania. Wszystkie te problemy, jeśli w ogóle się pojawiały, zostały zakwalifikowane jako łagodne lub umiarkowane.

Według producenta, szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Wynika to z technologii, na jakiej została oparta. Preparat nie zawiera wirusa, nie może powodować infekcji i nie łączy się z ludzkim DNA. Jego zadaniem jest „szkolenie” organizmu do prawidłowej odpowiedzi na możliwą infekcję. Prace nad takim typem szczepionek prowadzone są od dawna, ale nie wszystko wiadomo na pewno.

– Jak dotąd nie ma bardziej skutecznego sposobu na przeciwdziałanie chorobie niż szczepienia – mówi Tarik Jasarevic z biura prasowego WHO, pytany przez nas o bezpieczeństwo stosowania szczepionki wśród osób z niepełnosprawnością.

Jednocześnie zaznacza, że nie ma jeszcze danych pozwalających na analizę skuteczności w poszczególnych grupach szczepionych osób.

– Nadal musimy gromadzić dane o skuteczności i bezpieczeństwie – dodaje przedstawiciel WHO. – Pozwolą one odpowiedzieć na pytanie, jak długo potrwa odporność zaszczepionych, jaka będzie różnica w poszczególnych grupach, np. wśród osób starszych.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment