Powiat Turecki

Władysławów:Pomimo barier gra w reprezentacji Polski.Paulina Prusinowska o swoich marzeniach i pasji

Jeśli czegoś się naprawdę chce nie ma granic. To, że niektórzy ludzie trochę różnią się od innych nie oznacza, że nie mogą odnieść sukcesu. Wręcz przeciwnie. Udowodniła to 28- letnia Paulina Prusinowska z Felicjanowa (gm.Władysławów). Mimo, iż nie słyszy, gra w reprezentacji Polski piłki nożnej kobiet. 

Paulina samodzielnie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące jej życia zawodowego oraz piłki nożnej w którą zaczęła grać w wieku 10 lat. Przekonała nas, że bycie osobą niesłyszącą nie jest przeszkodą.


Kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda ze sportem?
Moja przygoda ze sportem na poważnie rozpoczęła się, kiedy byłam w technikum w Poznaniu, w dużym mieście wśród innych głuchych. Tam trafiłam do klubu sportowego TON Poznań.


Jak to się stało, że trafiłaś do reprezentacji Polski?
Rozwijałam umiejętności gry w piłkę w klubie TON (Towarzystwo Osób Niesłyszących) Poznań i tam zauważył mnie trener Eugeniusz Morawski. Powołał mnie do reprezentacji i zostałam kapitanem.


Jak długo grasz w piłkę nożną?
Kiedy miałam 10 lat, brat zabrał mnie na boisko obok domu. Więc już od 18 lat


Czy to, że nie słyszysz przeszkadza ci w grze?
Gram w piłkę nożną w reprezentacji osób niesłyszących. Na boisku wszyscy są głusi więc nie ma problemów z komunikacją. Używamy PJM (polskiego języka migowego).


Jak oceniasz atmosferę w Polskiej reprezentacji?
Czuję się jak w dużej rodzinie. Jesteśmy przyjaciółmi na boisku i poza nim.

Jak ciężko trzeba trenować, by odnieść sukces? Jakich wyrzeczeń wymaga sport?
Duża ilość treningów to największe wyrzeczenie. W reprezentacji są tygodniowe treningi raz lub dwa w miesiącu. Poza tym przed dużą imprezą są duże zgrupowania i tam naprawdę ciężko pracujemy.


Czy często wracasz w rodzinne strony?
Staram się jak najczęściej, ale ciężko pogodzić treningi oraz odległość od domu. Mimo wszystko jestem w stałym kontakcie z rodziną dzięki technologii.


Jaki jest obecnie twój cel?
17-20 listopada są eliminacje w Futsal kobiet w Oslo i musimy awansować na Mistrzostwa Europy w Finlandii, które odbędą się w 2018. W lipcu 2019 odbędą Mistrzostwa Europy w piłce nożnej (tej standardowej, 11 osobowe drużyny). Oczywiście obydwie imprezy chcemy wygrać.


Dziękujemy za rozmowę. Życzymy sukcesów oraz spełnienia marzeń.